Rynek Infrastruktury
Ministerstwo Środowiska opracowało projekt założeń do nowelizacji ustawy o lasach oraz niektórych innych ustaw, co pozbawi Lasy Państwowe części zysków. Zostaną one przeznaczona na budowę dróg lokalnych. Mechanizm pozwoli przekazać na ten cel wpłatę w wysokości 30 procent zysku netto do Banku Gospodarstwa Krajowego, a ten będzie rozdzielał środki między samorządy.
Pierwsza wpłata byłaby równa średniemu zyskowi netto Lasów Państwowych z lat 2008-2012, co daje około 369 mln zł. Za te pieniądze można wybudować nawet 0,5 tys. km dróg lokalnych. – Obecnie projekt założeń opiniowany jest przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego. Planujemy , że nowelizacja ustawy wejdzie w życie w styczniu 2014 roku – wyjaśnia Aleksandra Majchrzak z MŚ.
Z kolei przedstawiciele Lasów Państwowych przypominają, że działają na zasadzie samofinansowania, więc pomysłem rządu są zachwyceni. LP są największą w UE organizacją zarządzającą lasami należącymi do Skarbu Państwa. W zeszłym roku przychody ze sprzedaży surowca drzewnego miały wartość 6,35 mld zł.
Aleksandra Majchrzak mówi, że sięgnięcie po zyski Lasów Państwowych to dobre rozwiązanie, ponieważ poprawa stanu dróg lokalnych jest pilnym zadaniem samorządów i wymaga wsparcia finansowego. – Obecnie Lasy Państwowe poprzez wspólne inwestycje z gminami już wspierają budowę i remonty dróg gminnych – dodaje przedstawicielka resortu środowiska.
Samorządowcy obawiają się jednak, czy pieniądze w ogóle do nich trafią. Marek Wójcik ze Związku Powiatów Polskich zauważa, że w projekcie założeń do nowelizacji ustawy o lasach zapisano, że LP mogą dokonywać wpłaty na drogi, jednak nie są do tego zobowiązane.